Healthy life

Tłuste Życie

Dzięki dzisiejszej rozmowie z moim kolegą uświadomiłam sobie,  że jednak jeszcze nie wszyscy wiedzą w jaki sposób trzeba postępować tudzież zachowywać się podczas diety .

Ale najpierw pytanie podstawowe
Dlaczego DIETA kojarzy nam się z czymś co powoduje nasze niezadowolenie, zniechęcenie, niedobre samopoczucie, stres i głód? I najważniejsze  dlaczego wydaje nam się, że jest to tylko etap przejściowy? Coś co będziemy stosować tymczasowo, najwyżej 2-3 tygodnie bo przecież musimy się zmieścić w kieckę na wesele do koleżanki.

(Trochę prywaty)

Długie lata też tak myślałam.
Gdy jeszcze chodziłam do gimnazjum i ważyłam dużo, naprawdę duuużo… no dobra prawie 80 kg, było mi dość ciężko jeśli chodzi o relacje z rówieśnikami, niejako czułam się spychana na dalszy plan ze względu na moją tuszę lub też sama tam schodziłam ze względu na brak wiary w siebie.  Moja samoocena była na poziomie rozwiązanych sznurówek w butach. Wtedy pomyślałam, że jakimś magicznym sposobem schudnę w tydzień, dwa i wszystko będzie już ok.
To był czas kiedy jeszcze miałam telewizor i z niego korzystałam . Mózg wsiąkał wszystko co dawały reklamy.  Mój plan ? Pójdę do apteki kupię tabletki na odchudzanie lub zamówię w tele mango przyrząd do elektrycznego stymulowania mięśni i już koniec moich zmartwień.

Pamiętacie?

aa

Reklama zaczynała się od słów „Czy chcesz zamienić swoją kiepską figurę na umięśnione ciało z brzuchem jak kaloryfer ? Nadszedł czas na szczupłe ciało bez konieczności treningu na niewygodnych przyrządach… itd.”

bb

TAK –POPROSZĘ!

Na nieszczęście i teraz szczęście kosztowało to wszystko zbyt dużo, a kieszonkowe miałam skromne więc się kończyło na wyobrażaniu sobie jakby to było gdybym była chuda, pochłaniając kolejny serek Danio.

Teraz już nie pamiętam dokładnie kiedy i dlaczego tak się stało ale uświadomiłam sobie, że na szybkiej 2 tygodniowej diecie nie można zdziałać tak naprawdę NIC . Jedyne czego można się pozbyć to wody z organizmu dzięki czemu myślimy, że jest nas mniej. A w rzeczywistości  człowiek staje się jeszcze bardziej podrażniony, przybity kolejnym niepowodzeniem i zniechęcony.
Wszystko dlatego, że nieodpowiednio dobrana dieta zaburza funkcjonowanie metabolizmu. Skutkami ubocznymi jest m. in. niska temperatura ciała, bezsenność, wahania nastroju, kiepskie trawienie czy brak energii.

Dlatego kluczowe jest by DIETA nie była czymś tylko na krótki czas lecz by stała się częścią naszego życia. Należy codziennie podejmować odpowiednie decyzje robiąc zakupy w supermarkecie lub zamawiając lunch do pracy.
Trudne ? Oczywiście, że tak.

Naturalne jest, że mogą się zdarzyć chwile zwątpienia i nic w tym złego. Każdy je ma lub miał albo i będzie dopiero mieć.
Robisz krok do tyłu ? ale w międzyczasie zrobisz 5 do przodu :)
Nie zapominajmy, że najważniejszą rzeczą w rozpoczęciu zdrowego trybu odżywiania jest nasze psychiczne nastawienie.

Jeśli wierzymy, że nam się uda, jeśli chcemy by nam się udało to na pewno tak będzie !

(trochę jak placebo)

Możemy się z tego śmiać jednakże badania naukowe mówią same za siebie, psychika steruje wszystkim.

Dobranoc

Ciekawostka:
Myślenie o jedzeniu powoduje tycie

Catregory

3 comments

 • Anna Teodorczyk

  Moja klienta, której książkę właśnie promujemy „Modelki Kochają Jeść” – dokładnie w ten sam sposób patrzy na dietę i mnie do tego przekonała. Czyli nie jako okres w życiu „nie jem przez 2 miesiące – chudnę – i wracam do pierwotnych nawyków i dopada mnie efekt jojo” – ale jako generalne przewartościowanie swojego żywienia. Znalezienia zdrowej ale i smacznej alternatywy, tak by nie czuć się na wiecznej diecie i tylko marzyć, by się wreszcie skończyła.

  Reply
  • HybriDesign

   Dokładnie tak :)
   O to w tym wszystkim chodzi :)

   Życzę powodzenia 😉

   Reply
 • Aleksandra Bohojlo /Esencja

  Nie lubimy diet bo kojarzą nam sie z ograniczeńiami, a człowiek z natury jest wygodny i nie lubi tego, co go uwiera. Nie wierze i nie stosuje żadnych diet, natomiast pracuje cały czas nad właściwymi nawykami i to jest dużo lepsze, a przede wszystkim dużo bardziej skuteczne. Ludzie popadają w diety, nie potrafią w nich wytrwac, a potem narzekają, ze nie dały oczekiwanego efektu. Wole wiec pracować nad sobą niż działać z doskoku i bez efektu.

  Reply